Prawie 80% użytkowników korzystających z wyszukiwania lokalnego na urządzeniach mobilnych kupuje produkt w trakcie pierwszego kontaktu z firmą. To ogromny potencjał dla lokalnych firm, wymagający jednak sporych nakładów pracy w kontekście pozycjonowania. W jaki sposób się za to zabrać? Jak wygląda pozycjonowanie stron www na lokalnym rynku?
Pozycjonowanie firmy lokalnie – dla kogo?
Większość firm buduje swoją widoczność w sieci tylko na frazy z długiego ogona. Zwykle są to sklepy internetowe lub firmy świadczące usługi na terenie całego kraju. Pozycjonowanie stron internetowych lokalnie sprawdza się zaś dla małych i średnich firm usługowych, obsługujących klientów tylko z określonego regionu.
Lokalne pozycjonowanie stron przeznaczone jest więc m.in. dla:
– restauracji i innych lokali gastronomicznych;
– warsztatów samochodowych;
– szewców;
– fryzjerów;
– hydraulików;
– salonów urody;
– firm transportowych;
– hoteli.
Przy pomocy dobrze zoptymalizowanych działań powyższe firmy są w stanie szybciej i bardziej skuteczniej trafiać do swoich klientów. Dobre pozycjonowanie lokalne sprawia, że mali przedsiębiorcy widoczni są w Google, a ich witryny zaczynają zajmować pozycje w TOP3 wyszukiwarki.
Jak działa pozycjonowanie lokalne?
Pozycjonowanie stron internetowych lokalnie to nic innego jak klasyczne pozycjonowanie w wykorzystaniem fraz kluczowych związanych z określonym regionem – zwykle miastem, dzielnicą, a nawet ulicą. Słowa regionalne charakteryzują się znacznie mniejszą konkurencyjnością wraz z dużym potencjałem sprzedażowym – są więc idealne dla małych firm, aby zwiększać sprzedaż.
W lokalnym pozycjonowaniu firm wykorzystuje się zwykle osobne podstrony na konkretne miasto lub ulicę. Tam umieszcza się tekst ofertowy zoptymalizowany pod konkretną frazę. Jednocześnie warto pamiętać o stworzeniu wizytówki w Google Moja Firma , gdyż na jej podstawie wyszukiwarka sprawdza geolokalizację danej firmy.
Układ stron dla firmy świadczącej usługi w Trójmieście mógłby być taki:
– www.nazwafirmy.pl/usługigdansk
– www.nazwafirmy.pl/uslugigdynia
– www.nazwafirmy.pl/uslugisopot
Audyt SEO a pozycjonowanie lokalne
Przed rozpoczęciem działań związanych z pozycjonowaniem lokalnym, konieczne jest wykonanie profesjonalnego audytu SEO. W ramach tych czynności analizuje się całą stronę, zarówno pod kątem technicznym, jak i jej dotychczasowej optymalizacji pod Google.
W trakcie audytu SEO wyraźnie widać, które przestrzenie wymagają poprawy, a które działają w odpowiedni sposób. Na tym etapie dobiera się również słowa kluczowe, a także tworzy wstępną strategię pozycjonowania lokalnej firmy.
Pozycjonowanie lokalne – najważniejsze działania
Każda firma jest inna, działa w innej branży, a jej klienci zachowują się w nieco innych sposób. Jednak pozycjonowanie stron internetowych na rynku lokalnym zawsze opiera się o podobne narzędzia. Zobaczmy, na czym należy skupić się w pierwszej kolejności.
Wizytówka Google Moja Firma
To konieczność dla lokalnych firm. Dzięki wizytówce potencjalni klienci od razu widzą Twoją firmę w Google, mapy bowiem wyświetlają się ponad wszystkimi innymi wynikami wyszukiwania. Ich wyróżnienie, a także możliwość umieszczenia w wizytówce Google Moja Firma najważniejszych informacji o przedsiębiorstwie sprawia, że zwiększa się ruch na stronie i konwersja. Mapy często są też pierwszym i ostatnim miejscem styku klienta z marką – użytkownicy od razu korzystają z umieszczonego tam numeru telefonu i bezpośrednio kontaktują się z firmą.
Zakładając wizytówkę Google Moja Firma należy pamiętać o dodaniu informacji o:
– firmie w podstawowej wersji;
– danych kontaktowych, najlepiej we wszystkich możliwych formach;
– oferowanych usługach lub produktach;
– godzinach otwarcia.
A dodatkowo Google Moja Firma to miejsce, w którym Twoi klienci mogą dodawać opinie. Im więcej pozytywnych komentarzy uda Ci się zebrać, tym lepiej dla Twojej działalności i jej przychodów.
Social media
Może nie mają bezpośredniego wpływu na pozycjonowanie witryny na lokalnym rynku, sprawiają za to, że zwiększa się na niej ruch, a sama marka zaczyna być rozpoznawalna. Działania w mediach społecznościowych mogą odbywać się drogą organiczną, tj. polegającą na regularnym publikowaniu postów, włączaniu się do dyskusji z klientami czy organizowaniu konkursów, a także na działaniach płatnych.
Pamiętaj, że Twoi potencjalni klienci spędzają w social mediach dobrych kilka godzin dziennie. Warto wiec wykorzystać to narzędzie do budowania wizerunku.
Link building
Pozycjonowanie firmy lokalnie wspierają również wysokiej jakości linki z innych stron i serwisów. Zdobywanie ich powinno odbywać się w sposób naturalny, tak aby roboty Google nie miały wątpliwości co do legalności Twoich działań. Ciekawym wsparciem linkowania zewnętrznego dla lokalnych firm są wizytówki NAP (name, address, phone), czyli po prostu wizytówki firmowe publikowane w katalogach firmowych, takich jak: Panorama Firm, Targeo czy Cylex Polska.
UX witryny
Badania pokazują, że użytkownicy szukają informacji o firmach na dwa sposoby: przy użyciu komputerów stacjonarnych oraz urządzeń mobilnych. Należy jednak zwrócić uwagę, że rynek osób korzystających jedynie ze smartfonów coraz bardziej się powiększa. W dodatku osoby korzystające z urządzeń mobilnych są bardziej zmobilizowane do zakupu niż osoby korzystające z komputerów stacjonarnych. Warto to wykorzystać.
Zadbaj więc o wygląd i intuicyjność swojej witryny na urządzeniach mobilnych. Połączenie SEO z optymalizacją konwersji z pewnością przyczyni się do szerszego zainteresowania usługami Twojej firmy i większą sprzedażą. Ułatwi przy tym sposób kontaktu, np. przy pomocy dodanego numeru telefonu na stronie.
Lokalne pozycjonowanie stron www – podsumowanie
To idealny sposób na wyróżnienie się na rynku lokalnej firmy. Jeśli chcesz więcej sprzedawać i marzy Ci się rozpoznawalna marka, to rozwiązanie jest dla Ciebie. Efekty widoczne są już po kilku miesiącach, a co najważniejsze utrzymują się przez długi czas. Warto więc zainwestować swój czas i budżet, gdyż w dłuższym okresie czasu wszystko zwróci Ci się z nawiązką.