czym jest SEO

Co to jest SEO?

SEO, czyli Search Engine Optimization, są to wszystkie działania, które skupiają się na poprawie widoczności witryny w wyszukiwarce Google. Jest niezwykle istotne pod względem budowania stabilnej pozycji firmy w sieci. Strona z dobrym SEO przyciąga klientów, którzy generują ruch, zwiększają sprzedaż i polecają usługi innym.

Ale co konkretnie kryje się pod pojęciem SEO? Jakie działania należy przeprowadzić, aby uzyskać wymarzone rezultaty? I czy warto zajmować się SEO na własną rękę?



Co to jest SEO? – definicja pojęcia



Wiemy już, że usługi SEO zmierzają do poprawy pozycji witryny w wynikach wyszukiwania. Warto wspomnieć, że tylko w organicznych (darmowych) wynikach wyszukiwania, czyli tych które wyświetlają się pod reklamami z Google Ads, mapami czy zdjęciami produktów. Miejsca w TOP10, czyli na pierwszej stronie wyszukiwarki są niezwykle pożądane – generują bowiem najwięcej ruchu.


Mało kto wchodzi na drugą czy trzecią stronę w Google.



Będąc bardziej konkretnym do usług SEO zalicza się:
• Poprawę działania samej witryny pod względem kodu oraz jej użyteczności dla klienta;
• Tworzenie wartościowych tekstów SEO i publikowanie ich na stronie oraz w portalach zewnętrznych;
• Budowa mocnego profilu linków zewnętrznych, które kierują do witryny.

Warto wspomnieć, że SEO to długoterminowa gra – maraton, a nie sprint. Najlepiej dokładnie zaplanować swoje działania na kilka miesięcy do przodu i ściśle trzymać się ustalonego planu.


Jak działa SEO? – kilka słów o Google


Wyszukiwarki są coraz mądrzejsze. Webmasterzy Google z roku na rok wprowadzają nowsze algorytmy, które w szczegółowy sposób analizują strony pod wieloma względami i tym samym ustawiają je w określonej kolejności w rankingach wyszukiwania pod konkretne słowa kluczowe.

Do najpopularniejszych czynników wpływających na pozycję witryny zaliczamy:
• Szybkość ładowania strony www – im szybciej się załaduje, tym wyższa pozycja;
• Responsywność – witryny, które źle wyświetlają się na urządzeniach mobilnych zajmują niższe pozycje od tych, które są w pełni responsywne;
• Jakość oraz regularność w publikowaniu tekstów na stronie – mamy tutaj na myśli głównie sekcję blogową, która pomaga w pozycjonowaniu witryny na słowa kluczowe z długiego ogona;
• Optymalizacja tekstów pod SEO, czyli prawidłowe rozmieszczenie fraz w tekście, opisy obrazków, meta opisy strony oraz przejrzystość tekstu;
• Prawidłowo stworzona struktura strony – jeśli witryna jest intuicyjna dla odbiorcy, to będzie on na niej dłużej przebywał i zmniejszy się współczynnik odrzuceń;
• Posiadanie wysokiej jakości odnośników zewnętrznych z różnych miejsc i serwisów.

Algorytmy Google nie są tak naprawdę w pełni znane. Marketerzy podejmują swoje decyzje w oparciu o ujawnione informacje od Giganta, a także analizując własne obserwacje. Nie ma jednego najważniejszego czynnika SEO, na którym najbardziej warto się skupić. Wszystkie są jednakowo ważne, a wypracowanie trwałych efektów zależy jedynie od ich prawidłowego i regularnego wprowadzenia.
SEO, a SEM

Opowiadając o SEO nie sposób nie natknąć się na SEM. Istnieją pomiędzy nimi znaczne różnice.

SEO zajmuje się optymalizacją i pozycjonowaniem stron w organicznych, czyli darmowych wynikach wyszukiwania, natomiast SEM dba o rankingi w sferach płatnych i darmowych. Płatne wyniki wyszukiwania obejmują reklamę Google Ads, ale obecnie niektórzy specjaliści SEM zajmują się również ustawianiem reklam w mediach społecznościowych, np. na Facebooku czy Youtubie.


Z czego składa się SEO?


Omówmy teraz bardziej szczegółowo przedstawione w pierwszym akapicie działania SEO.


Optymalizacja strony www


Są to wszelkie działania, których celem jest poprawa funkcjonowania strony internetowej. Na samym początku przeprowadza się audyt wskazujący błędy oraz przestrzenie do poprawy jej działania. Następnie ustala się kroki, które należy podjąć w pierwszej kolejności, aby witryna lepiej przyciągała klientów.

Wśród najpopularniejszych działań optymalizacyjnych znajdują się:
• Analiza kodu źródłowego strony oraz jego uporządkowanie;
• Poprawa użyteczności strony www, czyli rozmieszczenia tekstów, przycisków czy obrazków na stronie;
• Responsywność witryny;
• Szybkość jej ładowania;
• Analiza opisów meta strony: meta Title i description;
• Sprawdzenie wielkości publikowanych obrazków i w razie potrzeby zmniejszenie ich wielkości.


Tworzenie wartościowych treści SEO



Choć wyszukiwarki ciągle ulepszają zasady swojego działania, to wartościowe teksty nadal odgrywają znaczącą rolę w pozycjonowaniu. Warto jednak nie skupiać się na samych słowach kluczowych, ale na wyczerpaniu tematu oraz rzeczowych odpowiedziach na pytania internauty.

Stworzone treści pod SEO możesz publikować:
• Na stronie głównej oraz podstronach z ofertą;
• Na stronach produktowych;
• Jako opisy kategorii w sklepie internetowym;
• Na blogu firmowym.

Warto na samym początku przygotować sobie strategię content marketingową, która pozwoli Ci płynnie wdrażać wszystkie potrzebne działania. Wraz z nią przyda Ci się analiza rynku konkurencji oraz analiza SWOT przedsiębiorstwa.


Budowanie profilu linków zewnętrznych


To najważniejsza część w SEO. Mocne linki zewnętrzne wzmacniają pozycję strony w organicznych wynikach wyszukiwania. Im więcej takich odnośników zdobędziesz, tym łatwiej będzie Ci wygrać z konkurencją.
Jednocześnie jest to działanie niezwykle pracochłonne i kosztowne. Za wiele odnośników będziesz musiał zapłacić.

W jaki sposób zdobywać dobrej jakości linki?
• Tworząc opisy firm w popularnych i znanych katalogach firmowych;
• Publikując wpisy gościnne na zaprzyjaźnionych stronach;
• Łącząc stronę z profilami w mediach społecznościowych;
• Publikując artykuły w portalach branżowych lub w serwisach lokalnych;
• Tworząc teksty na tzw. zaplecza.

Podsumowanie

Jak widać SEO to niezwykle skomplikowana dziedzina. Jednak znajomość zasad pozycjonowania jest konieczna do prowadzenia biznesu we współczesnym świecie. Dobra wiadomość jest taka, że SEO nie musisz zajmować się sam – może do tego zatrudnić profesjonalną agencję.

Oceń tę podstronę

Comments are closed.